Meet the Speakers

The speakers listed below will be available for “meet-the-speaker” networking opportunities during each midday poster session on the exhibit floor, providing attendees and poster presenters substantive opportunities to network with invited speakers, award winners and other scientific leaders.

Sunday, April 23

12:30 p.m. - 1:00 p.m. Antonella De Matteis, Telethon Institute of Genetics and Medicine

Hendrik Dietz
, Technical University of Munich 

Gregory Fairn
, St. Michael's Hospital 
Walter A. Shaw Young Investigator in Lipid Research Awardee  

Margaret Gardel, University of Chicago

Melissa Gardner, University of Minnesota

Taekjip Ha
, Whiting School of Engineering, Johns Hopkins School of Medicine, Howard Hughes Medical Institute 

Thomas Pollard, Yale University

Howard Riezman
, University of Geneva

Marcos Sotomayor, Ohio State University
      
    
1:30 p.m. - 2:00 p.m. Eric Brown, Genentech

Eric Brown, McMaster University

William Kaelin,
Dana-Farber Cancer Institute, HHMI

Fraydoon Rastinejad, Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute  

Sir Peter Ratcliffe, University of Oxford

Susan Taylor, University of California, San Diego 
Earl and Thressa Stadtman Distinguished Scientist Awardee  

Eli Wallace,
Peloton Therapeutics

William Wickner
, Dartmouth Medical School  
William C. Rose Awardee          

Monday, April 24

12:30 p.m. - 1:00 p.m. Anne Brunet, Stanford University School of Medicine    

Xavier Darzacq,
 University of California, Berkeley

Robert Goldman, Northwestern University Feinberg School of Medicine

Matt Kaeberlein, University of Washington   

Linda Partridge,
Max Planck Institute for Biology of Ageing

David Spector,
 Cold Spring Harbor Laboratory 
1:30 p.m. - 2:00 p.m. Emily Balskus, Harvard University

Squire Booker, Pennsylvania State University

Albert Heck
, Utrecht University 

Edward Marcotte, University of Texas at Austin 

Sinisa Urban, Johns Hopkins University School of Medicine  
ASBMB Young Investigator Awardee

Nora Vasquez-Laslop, University of Illinois at Chicago  

Tuesday, April 25

12:30 p.m. - 1:00 p.m. Navdeep Chandel, Northwestern University Feinberg School of Medicine 

Volker Haucke, Leibniz Institut für Molekulare Pharmakologie  
Avanti Award in Lipids

Martin Hetzer, Salk Institute for Biological Studies

Erika Holzbaur
, University of Pennsylvania Perelman School of Medicine

Douglas Robinson, Johns Hopkins School of Medicine
Ruth Kirschstein Diversity in Science Award

Feng Shao
, National Institute of Biological Sciences, Beijing 

Gia Voeltz
,  University of Colorado, Boulder   

Bing Zhu, Institute of Biophysics, Chinese Academy of Science
       
1:30 p.m. - 2:00 p.m. Nancy Dahms, Medical College of Wisconsin

Gautam Dantas,  Washington University School of Medicine       

Ken Gerdes, University of Copenhagen       

Somshuvra Mukhopadhyay, University of Texas at Austin 

Elizabeth Nolan
, Massachusetts Institute of Technology

Amy Rosenzweig
, Northwestern University 

Wednesday, April 26

 
12:30 p.m. - 1:00 p.m. Angelika Amon, Massachusetts Institute of Technology, Howard Hughes Medical Institute 

Russell DeBose-Boyd
, University of Texas Southwestern Medical Center at Dallas 

Abby Dernburg, University of California, Berkeley 

Geraldine Seydoux, Johns Hopkins University School of Medicine, Howard Hughes Medical Institute    

Brian Shoichet,
University of California, San Francisco
Delano Award for Computational Sciences

Rudolf Zechner Institute of Molecular Biosciences, Karl Franzens Universität Graz 

1:30 p.m. - 2:00 p.m. Susan Ackerman, University of California, San Diego, Howard Hughes Medical Institute 

Ruma Banerjee, University of Michigan Medical School 

Bernd Bukau,
 Zentrum für Molekulare Biologie der Universität Heidelberg 

Adam Frost, University of California, San Francisco   

Christopher Lima, Memorial Sloan Kettering Cancer Center

David Ron
, University of Cambridge  

David Sherman, University of Michigan